MAVESZ – SZABÓ SZABOLCS ALAPÍTVÁNY PROJEKTVERSENY

Versenykiírás

A Magyar Vegyipari Szövetség (MAVESZ) és A Természettudományos Oktatásért Szabó Szabolcs Emlékére Közhasznú Alapítvány (Sz2A) Projektversenye egy olyan új kezdeményezés, mely az ENSZ Klímapolitikai Célkitűzéseinek témaköreiben biztosít lehetőséget a középfokú oktatási intézmények 10-11. osztályos diákjainak versenyre kelni egymással.

A “Klímasemlegesség – Fenntarthatóság – Kémia” témával a cél az, hogy a versengő csapatok megmutassák, a kémia milyen módon járulhat hozzá érzékeny környezetünk jövőjéhez. Nem kétséges, hogy a jövőben új szemléletre és sok-sok újításra lesz szükség. Különösen azokra az innovációkra helyezzük a hangsúlyt, amelyek hozzájárulnak napjaink problémáinak megoldásához minden olyan területen, amely szerepet játszik környezetünkben.

Projektcélok

A tanulók nyitott, kezdeményező, kutatói szellemének előmozdítását kívánjuk segíteni, különösen a természettudományos kísérletezés fontosságát szeretnénk hangsúlyozni.

A kísérleti kémiaórák (és más természettudományok órái) mind tanári, mind pedig a diákok önálló kísérletei révén, segítik a környezetünkben zajló folyamatok megértését. Ezért ez az egyik fő célja ennek a projektpályázatnak. A projekttéma emellett lehetőséget kínál egy intenzív és interdiszciplináris megközelítés alkalmazásához az emberiség jövőjének nagy kérdéseihez. A cél az, hogy a fiataloknak alapvető döntési segédeszközöket adjunk a jövőbeli világunk kialakításához. A tanulóknak fel kell ismerniük, hogy a kutatások hozzájárulnak e jövő kérdéseinek a megoldásához.

Projektspecifikáció

Az egyes projektfeladatok nagyon egyszerűek lehetnek a projekt résztvevőinek önálló tanulása szempontjából különösen azért, mert az egyszerű kísérletek adják az alapját a tanulók által felépítendő projekthez. Ezen kívül a projektmunkát nyilvánosan, legalább az iskolában be kell mutatni a csapatoknak. A projektmunka során törekedni kell a közvetlen környezetre gyakorolt hatás bemutatására, ezért szerepelniük kell helyi referenciáknak is. A helyi referenciák vonatkozásában törekedni kell a különböző intézményekkel és cégekkel való együttműködésre.

Javaslatok a lehetséges fő témákra (nem teljeskörű válogatás):

HULLADÉKOK ÁRTALMATLANÍTÁSA

  1. Műanyag, üveg, papír, fémek, elektronikai hulladékok
  2. Ásványi olajok és konyhai zsírok
  3. Építési törmelék
  4. Vegyes háztartási hulladék

ANYAGOK CIKLUSAI A TERMÉSZETBEN ÉS A TECHNOLÓGIÁBAN

  1. Víz, szén
  2. Szén és nitrogén
  3. A mindennapi anyagok körforgása

BIOTECHNOLÓGIA

  1. Baktériumok és gombák felhasználása anyagok előállítására
  2. Szennyvíztisztítás, komposztálás

KÖRNYEZETVÉDELMI SZEMPONTBÓL FONTOS TERÜLETEK

  1. Műanyagok újrahasznosítása
  2. Fémek, üveg és papír újrahasznosítása
  3. Az éghajlatváltozással kapcsolatos problémák és megoldási stratégiák
  4. Megújuló energiaforrások, biogáz, zöld hidrogén
  5. A fosszilis tüzelőanyagok ésszerű felhasználása

ENERGIAHATÉKONY GYÁRTÁSI FOLYAMATOK (például)

  1. Kozmetikumok
  2. Élelmiszerek
  3. Gyógyszerek
  4. Színezékek
  5. Mosószerek
  6. Műanyagok
  7. Csomagolóanyagok

Értékelés

A munkának tartalmaznia kell a választott téma problémáinak bemutatását, önálló kutatásokat és kísérleteket, valamint egy összefoglalót személyes indoklással.

Az általános projektleíráson kívül kötelezően dokumentációs mappa, videók és más elektronikus formátumok is hasznos kiegészítői lehetnek a projektmunkának. A technikai szempontok mellett különösen a következőket értékelik:

  • a projektet,
  • a tanulók önállósága a projekt megvalósításában,
  • az írásbeli összefoglaló eredetiségét és minőségét,
  • a kiegészítő anyagok eredetiségét és minőségét.

A döntő résztvevőinek lehetőségük lesz projektjük személyes bemutatására és közzétételére. 

Nyeremények

  1. Minden csapat (iskolánként akár több is), amely időben benyújtja az elkészült projektet, szerepel a verseny honlapján és közösségi média felületén.
  2. A döntőbe jutott (maximum 30 csapat) workshop keretében mutatja be projektjét. A legjobb projektek (maximum a döntőbe jutott csapatok 1/10-e) fődíjat kapnak, aminek értéke minimum 500 EUR. A zsűri és a versenyt támogató szponzorok különdíjakat is kiadnak (maximum a megítélnek, melynek értéke minimum 100 EUR (maximum a döntőbe jutott csapatok 1/3-ának).
  3. A döntőben résztvevő minden csapat elismerő oklevelet kap.


Ütemterv

Regisztráció

A jelentkezéseket és a projektek regisztrációját 2024. október 31-ig kell megtenni. A pályázat befogadásáról a csapatok visszaigazolást kapnak.

Kidolgozás

A projekt eredmények, a dokumentációs mappa benyújtási határideje:
2025. január 31.

Első forduló
értékelése

A zsűri a beérkezett pályaműveket 2025. február 28-ig értékeli, majd értesíti a csapatokat az eredményekről.

Az országos döntő, díjátadó ünnepség

Az országos döntőre workshop formájában kerül sor Budapesten, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen 2025. április 24-25-én.

Mutasd meg, mit tudsz!

Regisztrálj a versenyre most!

Szeretnéd bebizonyítani, hogy a kémia és a természettudományok terén kiemelkedő vagy? Itt az alkalom, hogy megmutasd, hogyan használhatók fel a kémiai ismereteid a fenntarthatóság és klímasemlegesség érdekében! Ne hagyd ki ezt az izgalmas lehetőséget, ahol nemcsak a tudásodat, hanem a kreativitásodat is próbára teheted.

Csatlakozz a versenyhez, alkoss csapatot, és dolgozzatok együtt olyan projekten, amely segít megoldani a világ legnagyobb kihívásait!

Regisztrálok a projektversenyre

Hírlevél feliratkozás

Ha szeretnél értesülni a Projektverseny legfrissebb híreiről, akkor add meg neved és email címed!